Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Olimpijczyków

Przystępując do projektu chcieliśmy stworzyć zielone miejsce dla nas Przechowiaków. Wybraliśmy teren nieopodal naszej Szkoły, przy ulicy Tucholskiej.  Cechy charakterystyczne obszaru stwarzają wiele możliwości zagospodarowania, tak, aby osoba w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach znalazła coś dla siebie. Teren podzieliliśmy na 3 części tworzące jedną, spójną całość.

Pierwsza część to miejsce przeznaczone do aktywnego wypoczynku. Znajdują się tutaj skałki i ścianki wspinaczkowe. W tej strefie znajduje się także murowany stół do tenisa oraz stoły do szachów.  Zielona polana pomiędzy skałami a stołami została przeznaczona na boisko do gry np. w badmintona.

Strefa druga zaplanowana została tak, aby pełnić funkcję edukacyjną. Na środku wyznaczonego terenu umieszczona została altanka ze stołem i ławkami. Na pozostałym terenie tej strefy przewidziano różne gatunki drzew iglastych, które wykorzystywalibyśmy jako żywe modele naukowe. Dodatkowo umieściliśmy tutaj tablice dydaktyczne, które będą stanowiły edukacyjne uzupełnienie tej strefy.

Część trzecia jest dostosowana do potrzeby regeneracji i wyciszenia. Znajduje się tutaj oczko wodne oraz dwie mini tężnie solankowe. Zostały one włączone do projektu ze względu na ich właściwości lecznicze, gdyż ich mikroklimat jest wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu nerwic oraz schorzeń górnych dróg oddechowych. Pozostały, dość duży, teren tej strefy przeznaczony został na polanę, gdzie można będzie rozłożyć koc i zrobić sobie pikniki.

Mamy nadzieję, że różnorodność biologiczna oraz ciekawe zaaranżowanie terenu zachęci obywateli naszego miasta do spędzania czasu właśnie w tym miejscu. A to spowoduje, że Przechowo zacznie być docenianą dzielnicą, w której istnieje miejsce spełniające wielorakie funkcje i dające ukojenie.

Praca konkursowa - makieta (film) + legenda:

Głosowanie zakończone
Koordynator programu
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Inicjator programu
Fundacja Veolia Polska
Patronaty honorowe
Prezydent Miasta ZamośćBurmistrz Miasta PrzasnyszaBurmistrz Miasta ChrzanowaBurmistrz Miasta ŚwieciaBurmistrz Miasta Tarnowskie Góry