Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego

Jesteśmy uczennicami klas technikum architektury krajobrazu ZSP Nr 5 w Zamościu. Projekt przygotowałyśmy pod opieką Pani Olgi Gontarz. Teren, który wybrałyśmy na eko-projekt znajduję się przy rzece i jest podmokły.

Obszar obecnie służy jako osiedlowy szlak komunikacyjny. Nasz projekt zakłada, że na terenie powstanie nawierzchnia/pomost ze ścieżkami dydaktycznymi, które będą służyły poznaniu wiadomości na temat lasów olsowych, łęgów oraz roślinności i zwierząt występujących na terenie podmokłym oraz owadów zapylających. Zaplanowałyśmy też miejsca na ławki, hotele dla owadów, łąki kwietne oraz eko-plac zabaw, który powstałby w ramach warsztatów wikliniarskich. Z naturalnych materiałów: drewna i wikliny powstałyby tunele, domki i siedziska . Z warsztatów mogłaby skorzystać młodzież naszej szkoły i podczas nich wybudować elementy placu. Do zakładania łąk kwietnych i sadzenia roślin chciałybyśmy zaprosić uczniów szkół i mieszkańców. Byłaby to okazja dla nas do podzielenia się wiedzą, którą zdobywamy w szkole. Zaplanowałyśmy też rodzaj pomostu z siedziskiem, który może służyć do karmienia i obserwacji ptactwa lub jako przyszłe miejsce na kajaki. Realizacja naszego projektu będzie służyć wszystkim. Projekt  skierowany jest do różnych grup wiekowych. Miasto dzięki temu zyska atrakcyjny teren służący do wypoczynku . Zdajemy sobie sprawę, że jego realizacja może być kosztowna, dlatego na planie zaznaczyłyśmy  część priorytetową.